Menü

Zentrum für Telemann-Pflege und -Forschung Magdeburg

powstala siec miast Telemanna

24.06.2016 12:00

Projekt komunikatu prasowego • 23 czerwca 2016

Pod honorowym patronatem ministra kultury Moniki Grütter powstała sieć miast Telemanna

 

Minister kultury i mediów Republiki Federalnej Niemiec, członek niemieckiego Bundestagu, pani Monika Grütters przejmie honorowy patronat nad siecią miast Telemanna stworzoną w celu przygotowania obchodów Roku Telemanna 2017. W ten sposób minister wyraźnie wesprze imponującą, krajową i międzynarodową współpracę dziesięciu miast w których mieszkał i pracował Georg Philipp Telemann (1681–1767), a która ma na celu przygotowanie obchodów 250-lecia jego śmierci.

Na zaproszenie głównego burmistrza Magdeburga, dr Lutza Trümper miasta Magdeburg, Clausthal-Zellerfeld, Hildesheim, Leipzig, Żary (Polska), Pszczyna (Polska), Eisenach, Frankfurt am Main, Hamburg i Paris (Francja) połączyły się w „sieć miast Telemanna”. Pod znakiem firmowym „Telemann 2017” pragną uczcić pamięć muzycznego kosmopolity Georga Philippa Telemann poprzez organizacje koncertów, sympozjów, wystaw, warsztatów, projektów dla młodzieży i innych rodzajów kreatywnych imprez i wydarzeń oraz przedstawić jego osobę szerokiej publiczności. Oczywiście ten jubileusz będzie także nawiązywał do jubileuszowego roku reformacji 2017, bowiem właśnie Telemann dzięki popularnym kantatom w XVIII w. nie tylko zreformował muzykę kościelną, lecz także wyznaczył nowe standardy dla swoich przyjaciół Bacha i Händla.

25 lipca 2017 r. to 250 rocznica śmierci Telemanna. Telemann, w wyjątkowy sposób, ukształtował repertuar muzyczny okresu późnego baroku i wczesnego oświecenia. Muzyk doskonale potrafił zaadoptować i połączyć różnorodne style muzyczne swoich czasów oraz na ich podstawie stworzyć własny i niepowtarzalny styl muzyczny. Aż do podeszłego wieku nie bał się jako kompozytor próbować niezmiennie czegoś nowego. W Lipsku, Hamburgu i we Frankfurcie nad Menem działał jako innowacyjny przedsiębiorca koncertowy i ukształtował w tych miastach mieszczańskie życie muzyczne, którego efekty możemy doświadczać do dzisiaj. Ponadto działał jako wydawca i kierował własnym wydawnictwem.

Wyjątkowo intersująca jest rozległa sieć korespondencyjna, którą Telemann stworzył z osobistościami z obszaru muzyki, kultury i życia duchowego z całej Europy. Nawiązując do tej cechy Telemanna miasta, w których niegdyś działał, pragną nawiązać współpracę, aby uświadomić europejskie znaczenie artysty we wszystkich jego aspektach.

„Telemann, podobnie jak Bach czy Händel, był zakorzeniony w środkowoniemieckiej tradycji muzycznej. Jednocześnie był on podatny na wpływy innych ośrodków muzycznych i wywarł trwały wpływ na europejską kulturę muzyczną” podkreśla Monika Grütters. „Dlatego bardzo się cieszę, że miasto Magdeburg podchwyciło moją sugestię na temat współpracy europejskich miast Telemanna i dlatego bardzo chętnie przejmę patronat honorowy nad tą siecią.“.

Sieć miast Telemanna będzie informować nt. wydarzeń związanych z Rokiem Telemanna 2017 m. in. na stronie internetowej „Telemann2017.eu“.

Kontakt:
Zentrum für Telemann-Pflege und -Forschung
der Landeshauptstadt Magdeburg
Dr. Carsten Lange
Schönebecker Str. 129
39104 Magdeburg
Tel. 0391 540 6755
C.Lange@telemann.eu

Zurück

Nachrichten-Archiv

Ältere Nachrichten sind hier archiviert. Über die Reiternavigation können diese nach Monat sortiert geladen werden.

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011

Veranstaltungen

Aktuell sind keine Termine vorhanden.

Highlights

Aktuell sind keine Termine vorhanden.